Strona główna | Mapa serwisu | English version
Konspekt zajęcia z zakresu kształtowania pojęć matematycznych 3
PRACA > SCENARIUSZE I KONSPEKTY ZAJĘĆ > Konspekt zajęcia z zakresu kształtowania pojęć matematycznych 3
Temat :   Wprowadzenie znaku odejmowania.

Cele:   Zapoznanie dzieci ze znakiem odejmowania oraz sposobem           
            Zastosowania go w sytuacjach codziennych.
               Wyrabianie odporności w rozwiązywaniu trudności.
            Doskonalenie liczenia w zakresie 7.
                 Przyzwyczajanie do samodzielnej pracy i samodzielnego
            Podejmowania decyzji lub wyciągania wniosków.

Metoda:  słowna ,czynna

Forma:  praca z całą grupą

Pomoce : Kartoniki z cyframi 1 – 7, znaki matematyczne( < , > , = , + , - , ),
                Sylwety ptaków, model drzewa, kolorowe krążki, magnetofon oraz
                Nagrania dziecinnych piosenek.

PRZEBIEG ZAJĘCIA


Dzieci siedzą przed tablicą na dywanie w  półkolu.

I  Zapoznanie dzieci z celem zajęcia.

N:   Dzisiaj na zajęciu będziecie bawić się w parach. Aby wasze zabawy nie
       Sprawiały wam trudności i były dla was przyjemnością  przypomniemy
       Sobie to co poznaliśmy wcześniej.

II   Przypomnienie znanych wiadomości.

N:  Jakie znamy już cyfry?
Dzieci wymieniają kolejno cyfry od jednego do siedmiu.
N:  Jakie znamy znaki matematyczne?
Dzieci wymieniają znane im znaki – dodawania, równości, większości, mniejszości.
Po nazwaniu znaku dziecko podchodzi do koszyczka i wybiera określony znak lub cyfrę i pokazuje wszystkim dzieciom.



III Wprowadzenie nowego materiału

N:   Do dzisiejszych zabaw potrzebny nam będzie jeszcze jeden znak matematyczny. Za chwilę go poznacie.
Nauczycielka ustawia model drzewa (wykonany z tektury i krepiny), umieszcza na nim 7 sylwet ptaków i mówi zadanie.
             Na drzewie siedziało 7 ptaków.  Trzy z nich odleciało ( zdejmuje z drzewa 3 ptaki). Ile ptaków zostało?
Dzieci zgodnie odpowiadają, że 4.
N:  Dobrze. Ale jak to obliczyłeś? Zwraca się do konkretnego dziecka.
DZ: Bo tyle jest na drzewie.
N: Dobrze.
Ale to co zrobiłam w czasie mówienia zadania można zapisać.
Nauczycielka jeszcze raz mówi zadanie wykonując jednocześnie zapis.
                                7- 3 = 4
Ten znak ( wskazuje na znak minus ), to znak odejmowania, czyli odsuwania, odchodzenia, odkładania. Od dzisiaj, jeżeli  zobaczymy taki znak (jedną kreskę)
To będziemy wiedzieli, że musimy coś odjąć, odsunąć i zmniejszy się nasza liczba.

IV  Zabawa ruchowa

Dzieci poruszają się w takt muzyki instrumentalnej płynącej z magnetofonu.
W trakcie zabawy nauczycielka pokazuje kartonik z dowolną cyfrą np. 6, 5, 3, 7,
Zadaniem dzieci jest, aby tyle dzieci się zatrzymało ile wskazuje kartonik, reszta dzieci porusza się dalej. Czynność powtarzamy kilkakrotnie.

V  Samodzielne działania dzieci

Dzieci dobierają się parami i siadają do stolików. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom w jaki sposób będą się bawić.
N:  Jak już mówiłam  dzisiaj bawimy się w parach. Będziecie sobie wzajemnie zadawać zadania. Najpierw jedno dziecko, później drugie. Proszę się umówić, kto będzie pierwszy.
Uwaga zaczynamy.
Jedno dziecko z pary układa przed sobą dowolną liczbę krążków( nie więcej niż
Siedem ).Drugie dziecko przelicza je, umieszcza pod nimi cyfrę mówiącą o ilości krążków. Teraz pierwsze dziecko mówi – Mam 7 krążków, zasłaniam 3.
Ile mi zostało? Ułóż zapis tego co zrobiłem.
Zapisy są różne:     7 – 4 ;          5 – 2 ;          6 – 4 = 2;
Następnie dzieci zamieniają się i drugie dziecko wykonuje to samo.
Bawią się do czasu aż każde dziecko ułoży 2 działania.
W czasie wykonywania zadania nauczycielka chodzi między stolikami i sprawdza prawidłowość wykonania zadania, doradza w razie potrzeby, bawi się
Z dzieckiem , które nie ma pary lub pomaga temu co ma trudności.


To jest stopka