Strona główna | Mapa serwisu | English version
Konspekt zajęcia z zakresu kształtowania pojęć matematycznych 2
PRACA > SCENARIUSZE I KONSPEKTY ZAJĘĆ > Konspekt zajęcia z zakresu kształtowania pojęć matematycznych 2
Temat :  Wprowadzenie znaku + ( dodawania ). 
                Zapis w postaci działania.
 

Cele :       Zapoznanie ze znakiem dodawania.
                Rozwijanie umiejętności kojarzenia symbolu graficznego z liczbą.
                       Wyrabianie umiejętności sprawnego i samodzielnego wykonywania
                Zadań.
                Zrozumienie zapisu typu 2+3=5  ( zapis rachowania ).
 

Metoda : słowna
               Zadań praktycznych
 

Forma :    Praca z całą grupą
 

Pomoce :  cyfry 1 – 6 oraz znaki matematyczne z ruchomego alfabetu,
                 Kostki domina, różnego rodzaju przedmioty do liczenia ( zabawki,
                 Wazoniki, owoce ), kartoniki z cyframi i znakami do tablicy
                 Magnetycznej, obrazki do tablicy magnetycznej, obręcze,
                 Kolorowe pudełko, kolorowe liczmany dla dzieci.
Grupa – dzieci 6- letnie
 

PRZEBIEG ZAJĘCIA
 

Dzieci siedzą przy stolikach odwrócone do tablicy.
 

I    Przypomnienie poznanych już wiadomości:
 

             Na tablicy przypięte są różne zbiory [ 2-elementowe, 3-elementowe,
      4-elementowe, 5-elementowe ].
 

Zadanie 1 dla dzieci

Pod każdym zbiorem przypiąć znak cyfry określający liczebność zbioru.
 

Zadanie 2 dla dzieci

 

Dzieci miedzy dwa zbiory mają wstawić jeden ze znaków ( =; <; >;)
  Np.: zbiór 3-element. I zbiór 5-element.
  Prosimy także o odczytanie zapisu.
( jedno dziecko wykonuje zadanie na tablicy pozostałe na stolikach z zastosowaniem kolorowych liczmanów).
 

II   ZABAWA RUCHOWA

Każde dziecko jest określoną liczbą. Nauczycielka pokazując kartonik z cyfrą lub zbiorem elementów prosi o wstanie te dzieci, które są właśnie tą liczbą,
np. nauczycielka pokazuje kartonik z rysunkiem zbioru 4-elementowego (wstają te dzieci, które są czwórkami).
 

III  ZAPOZNANIE Z NOWYM MATERIAŁEM

 

N:   Dzisiaj poznamy nowy znak matematyczny i nauczymy się zapisywać        
       działania matematyczne.
                   Na stoliku leżą różne przedmioty ( owoce, samochody, wazoniki)

Zadanie 1

Nauczycielka prosi jedno dziecko aby ustawiło wazoniki (5sztuk) na dwóch

Szafkach w dowolny sposób.
Dziecko ustawia: 2 i 3
N: czy można inaczej?
Dz: 1 i 4
 

Zadanie 2

Podobnie robimy z samochodami (4szt.)  2 i 2;                      1 i 3;
oraz owocami (3szt.) 1 i 2;
Następnie nauczycielka podsumowuje wykonanie zadania i mówi:
           To co zrobiliśmy przed chwilą można zapisać tak:
                               2 + 3 = 5
  Ten znak ( wskazuje, pokazuje znak +) to znak dodawania, czyli łączenia ze sobą elementów.
 To co zapisaliśmy czytamy tak:  ( dwa dodać trzy równa się pięć).
Następnie wspólnie z dziećmi zapisujemy pozostałe działania:
                                1+4=5
                                2+2=4
                                1+3=4
                                 1+2=3
 

ZABAWA RUCHOWA

 

Na dywanie leżą obręcze. Obok każdej obręczy cyfra. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki z magnetofonu. Na polecenie nauczycielki, do obręczy wbiega tyle dzieci , jaka przy niej jest cyfra, np. obok obręczy leży cyfra 3, do obręczy wchodzi troje dzieci. Zabawę powtarzamy 3 razy za każdym razem zmieniając cyfrę przy obręczy.
 

IV część praktyczna

 

Następna zabawa z nauczycielką. Układanie zagadek.
                   Do pudełka nauczycielka wkłada kilka klocków (dzieci w tym czasie mają zamknięte oczy), Następnie odczytując wiadomość na pudełku mają powiedzieć, ile klocków jest w pudełku. Wiadomość podawana jest poprzez działanie umieszczone na pudełku, np. 3 + 3 = ;                  2 + 4 =;           2+3=;
 

Po zakończeniu zajęć dzieci porządkują salę , w przypadku większego zainteresowania możemy bawić się dalej prosząc dzieci o układanie szyfru.
To jest stopka