Strona główna | Mapa serwisu | English version
Konspekt zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia 3
PRACA > SCENARIUSZE I KONSPEKTY ZAJĘĆ > Konspekt zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia 3
TEMAT:     Rozwiązywanie i układanie zagadek o tematyce wiosennej.
 

Cele:             Wzbogacenie zasobu czynnego słownika dzieci o nazwy
                      symptomów wiosny ( topnienie śniegu, roztopy, wzrost
                      temperatury, budzenie się przyrody do życia, pąki na drzewach,
                      pierwsze kwiaty ).
              Doskonalenie umiejętności podawania ważnych danych  ( cech
               istotnych) zgadywanego przedmiotu oraz odkodowywania ich
               przenośnego znaczenia.
                   Uświadomienie dzieciom konieczności odpowiedniego doboru               
                    ubrań w zależności od warunków atmosferycznych panujących
                   wczesną wiosną, ochrony wiosennych roślin ( przebiśniegi, zawilce,
                    sasanki).
 

Środki dydaktyczne:    Tablica flanelowa lub magnetyczna, obrazki
                                     przedstawiające liście, bazie, kwiaty, ptaki,
                                     kolorowe koperty z tekstami zagadek, worek,
                                      podpisy pod obrazki, znaczki do zabawy ruchowej.
 

Forma:     praca z całą grupą
Grupa – dzieci 6- letnie

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

Zajęcie zaczynamy zabawą inscenizowaną do piosenki „ Wiosenne roztopy”.
Następnie dzieci siadają na dywanie i rozmawiają z nauczycielką o symptomach wiosny.
 

·        Jakie zmiany zauważyliście w przyrodzie?
·        jakich zmianach opowiadał tekst piosenki?
·        Jak powinnyśmy ubierać się wczesną wiosną?
         Następnie przystępujemy do rozwiązywania zagadek o tematyce wiosennej.
Po każdej dobrej odpowiedzi prosimy o krótkie uzasadnienie ( po czym poznałeś , że to jest....?  Jak się domyśliłeś, że ........).
                                                  Zagadka 1

                             Jaka to pora roku,
                             Rozrzuca wokół zieleń
                             Kaczeńce złoci na łące
                             I słucha pieśni skowronka
                             Nadchodzi po zimie
                             Znasz dobrze jej imię
                             Kroczy w kwiatów pąkach
                             I w promieniach słonka.
                                                     ( wiosna)
Dzieci wyszukują napis „ wiosna” spośród innych i przypinamy na tablicy.
              Treść drugiej zagadki ukryta jest w kolorowej kopercie umieszczonej w dowolnym miejscu sali.   Prosimy jedno dziecko o przyniesienie nam koperty i
Odczytujemy treść zagadki.
                                                 W lepką łuskę otulone
                                                 Spały cicho zimę całą.
                                                 Kiedy słońce je ogrzało
                                                 Nagle stały się zielone
                                                                        ( liście)
Po prawidłowym rozwiązaniu prosimy dziecko o odnalezienie obrazka będącego rozwiązaniem zagadki i przypięcie go na tablicy.
               Trzecia zagadka ukryta była na karteczce umieszczonej w worku.
Dziecko losowało karteczkę, nauczycielka odczytuje treść.
                                Żółte puszyste kotki
                               Pazurków nie mają
                                A pszczoły je brzęczące
                                Tłumem otaczają.
                                                   ( bazie)
odgadujące dziecko szuka obrazka oraz napisu i przypina na tablicy.
               Następna zagadka to znów kolorowa koperta ukryta gdzieś na sali.
( odnalezienie jej opiera się na informacji- np. ukryta jest w pobliżu akwarium ,
 leży między dwoma wazonikami na samym dnie zielonego pudełka).
                                       Przez śnieg odważnie się przebijam
                                       Mróz nawet mnie nie powstrzyma
                                       Mam listki zielone jak wiosna.
                                                         ( przebiśnieg).
Dziecko, które odgadło wyszukuje obrazek będący rozwiązaniem zagadki.
              Z worka losujemy następną zagadkę.
                                 Ma czarno- biały fraczek
                                 Buciki czerwone
                                 Umykają żaby
                                  Gdy idzie w ich stronę.
                                                  ( bocian)
Nauczycielka przypina do tablicy obrazek i podpis wskazany przez dziecko.
 

ZABAWA RUCHOWA

„ Bociany chodzą po łące”
 

W II części dzieci samodzielnie układają zagadki, na podstawie pokazywanej ilustracji, napisu bądź rzeczywistych przedmiotów.
 

Przykładowe zagadki dzieci.
                       Jest duże, gorące, widzisz go latem na niebie.
                                                       ( słońce)
                       Padają z nieba kropelki wody
                                             (deszczyk)
                       Są po deszczu lub gdy topi się śnieg
                                                   ( kałuże)
 

W części podsumowującej dzieci udzielają odpowiedzi na pytania:
Które z roślin występujących wiosną są chronione i dlaczego ?.
Na zakończenie zajęcia dzieci śpiewają piosenkę o tematyce wiosennej.
To jest stopka