Strona główna | Mapa serwisu | English version
Konspekt zajęć z zakresu poznajemy środowisko przyrodnicze.
PRACA > SCENARIUSZE I KONSPEKTY ZAJĘĆ > Konspekt zajęć z zakresu poznajemy środowisko przyrodnicze.
Temat:    POZNAJEMY OWOCE SUCHE
 

Cele :        Poznawanie wybranych owoców suchych i ich nasion. Rozumienie
                  Znaczenia pojęć: owoce suche, owoce soczyste.
Metoda:     Pogadanka
Pomoce:    owoce soczyste: jabłka, gruszki, śliwki.
                  Owoce suche:   kasztany, żołędzie, skrzydlaki klonu i lipy,
                  Ilustracje kwitnących drzew, atlas „ Drzewa Europy Środkowej” ,
                  „ Dary przyrody” wg H. Hermelin ( zestaw obrazków ilustrujących
                  cykle rozwojowe roślin m.in. rozwój jabłoni i kasztanowca ).
                  Książka „ Wśród drzew”, „ Drzewa”, książeczki do kolorowania
                 „ Leśne owoce”, „ Owoce”.
Grupa:      Dzieci 6 – letnie
 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

    Nauczycielka pokazując jabłka, gruszki, śliwki pyta dzieci , co to jest ?   
Dz: Owoce
N:   Dlaczego jabłka, gruszki, śliwki możemy zaliczyć do owoców ?
Dz: Bo są słodkie i zjadamy je.
N:   Zjadamy grzyby ( pokazuje grzyby ), czy one są owocami ?
       Kto z was potrafi mi odpowiedzieć ?
Dz: Nie
N: Zjadamy słodkie cukierki, które są owocami ?
Dz: Nie
   Nauczycielka powtarza pytanie: Dlaczego jabłka, gruszki, śliwki zaliczamy do
    owoców ?
Dz:  Bo rosną na drzewach.
N:   Tak te owoce rosną na drzewach, ale winogron, maliny, agrest też owoce
       a nie rosną na drzewach.
       Ponieważ dzieci mogą mieć trudności z podaniem cech wspólnych dla
       owoców, nauczycielka stawia pytania pomocnicze.
N:  Co powiemy o powstawaniu tych owoców ?
DZ: Najpierw są kwiaty a później małe jabłka a na koniec duże.
N:  Czy gruszki, śliwki również powstają z kwiatów?
Dz:  Tak, tylko z innych kwiatów.
N: Owoce powstają z kwiatów. Ilustracje te ( pokazuje ) przypomną wam
     obraz kwitnących drzew jabłoni, gruszy i śliwy. Pamiętacie kiedy, w jakiej
     porze roku one kwitły ?
Dz: wiosną
N: Kroi owoce i pyta dzieci , co mają w środku te owoce ?
Dz1:  Pestki
Dz2:  To są nasionka, można je wsadzić do ziemi to będą nowe drzewa.
N: Co powiemy o tych nasionach?
Dz1: tu jest tylko jedno ( u śliwki ), a u jabłka i gruszki dużo.
Dz2:U śliwki to twarde ,ciężko się dostać do nasionka, te są miękkie i można je
          Jeść.

N: Kto teraz powie mi  dlaczego jabłka , gruszki, śliwki zaliczamy do owoców?

Dz: wymieniają dlaczego.
 

ZABAWA

   Dzieci spacerują, biegają, podskakują w rytm muzyki , na przerwę naśladują        zbieranie owoców w sadzie. Powtarzamy 3 razy.

 

               Po zabawie wracamy przed tablicę.

N: Popatrzmy teraz na tablicę ( nauczycielka odsłania ilustracje obrazujące

     rozwój jabłoni i kasztanowca ). Co powiemy na ich temat ?
Dz:  Na tych ilustracjach jest, jak z kasztana powstaje drzewo – kasztanowiec,
        a tu z pestki jabłka – jabłoń.
N:   Z nasiona jabłka wyrosła jabłoń, która miała najpierw pączki kwiatowe,
       potem kwiaty , wreszcie owoce – jabłka.
       Jeżeli jabłka zalicza się do owoców, bo powstają z kwiatów i mają nasiona        
       to czy i kasztan ( w skorupce ) jest owocem – powstaje jak widzimy z
       kwiatów.

Dz:  Kasztan nie ma nasion.
N:  Kasztan bez skorupki to właśnie nasienie.
Dz: To kasztan w skorupce jest owocem.
       Dzieci poprzez porównywanie powstawania jabłek i kasztanów                                   wyodrębniły wspólne cechy dla owoców.

 

N:  Kasztan w skorupce jest owocem.
      A co powiemy o powstawaniu skrzydlaków lipy. U lipy też były kwiaty,
      te skrzydlaki to owoce.

N:  Tak, te skrzydlaki lipy to też owoce, jak i skrzydlaki klonu czy żołędzie.
       Obejrzyjmy nasiona tych owoców.
       Dzieci przy stolikach rozłupują owoce suche, wybierają nasiona, porównują
       przeliczają.
 

ZABAWA

Dzieci poruszają się po sali w rytmie znanych piosenek o tematyce jesiennej.
 

N:  Powiedzieliśmy sobie ,że wszystko co tu mamy to owoce , bo powstały z
      kwiatów i mają nasiona.

      Na jakie dwie grupy można podzielić te owoce?

Dz:  te które zjadamy i te do zabawy.
N:  Myślisz na pewno o sobie. Jeżeli wziąłbyś pod uwagę zwierzęta np. dziki
      to dla niego wszystkie te owoce są jadalne. Popatrzcie, gdy naciśniemy
      takie owoce jak: jabłka, gruszki, śliwki ( nauczycielka pokazuje) to co się
       Dzieje?
Dz:  Cieknie sok

N:  Te owoce zaliczamy do soczystych.

       Jakie inne znacie owoce soczyste?

Dz:  Jeszcze maliny, winogrona, truskawki, porzeczki.
N:  Co możemy powiedzieć o innych naszych owocach ?
Dz: One nie mają soku
N:   Tak. Te owoce należą do owoców suchych.
        Teraz mając te wiadomości będziecie znali lepiej świat przyrody i potrafili                                                odróżnić owoce od innych okazów. Wiadomości z dzisiejszego zajęcia wykorzystamy także do innych zajęć np. plastycznych.
To jest stopka