Strona główna | Mapa serwisu | English version
Konspekt zajęcia z zakresu edukacji estetycznej
PRACA > SCENARIUSZE I KONSPEKTY ZAJĘĆ > Konspekt zajęcia z zakresu edukacji estetycznej
    Temat: Zima wokół nas
Cele:
      - Odczuwanie nastrojów w przyrodzie związanych z porą roku.

       - tworzenie waloru jednej barwy w kilku odcieniach (białej)

     -  dostrzeganie niuansów kolorystycznych

     - posługiwanie się określeniami: wysoki, niski; daleko, blisko; za; obok;

    - sprawne i bezpieczne posługiwanie się nożyczkami

    -  kształcenie umiejętności dokładnej obserwacji świata zewnętrznego i odwzorowywanie       

        Go w pracach plastycznych.

 

Forma: praca z całą grupą

Metoda: słowna, czynna

Pomoce dydaktyczne:
                                   - białe i kolorowe kartony,

                                   -  biały papier,

                                    - kalka techniczna lub papier śniadaniowy,

                                    - farby, pędzle,

                                    - klej,

                                    - nożyczki.

Przebieg zajęcia:
  1. rozmowa wstępna z dziećmi na temat zmian zaobserwowanych przez dzieci zachodzących w zimie.
- opady śniegu

- pokrywa śnieżna

- bezlistne drzewa

- niska temperatura

- lód

- sople lodowe

 

  1. część główna
na stolikach leżą przygotowane materiały do prac plastycznych.

I grupa (kolorowe kartki, biały papier, nożyczki, klej)

II grupa (kolorowe kartki, kalka techniczna lub papier śniadaniowy, nożyczki, klej)

Dzieci z tej grupy wycinać będą elementy z kalki technicznej i naklejać częściowo na siebie. W ten sposób powstaną różne odcienie bieli.

III grupa (biała farba, kolorowe kartki, pędzle)

IV grupa (białe kartony, farby, pędzle)

    Dzieci wg zainteresowań siadają do wybranych przez siebie stolików i wykonują prace.

Po skończeniu pracy przy stolikach chwila zabawy.

 

Zabawa ruchowa
„Zaprzęgi” przy piosence „Sanna”.

 

Zakończenie
     Każde dziecko prezentuje swoją pracę i wypowiada na jej temat kilka słów.

Następnie wybieramy najładniejszą pracę. Każde dziecko ma do dyspozycji 2 punkty, które może przyznać jednej pracy lub dwóm. Wygrywa ta praca, która zdobędzie najwięcej punktów.

To jest stopka