Strona główna | Mapa serwisu | English version
Konspekt zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia 2
PRACA > SCENARIUSZE I KONSPEKTY ZAJĘĆ > Konspekt zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia 2

Temat:     JAK PORUSZA SIĘ ZIEMIA


Cele:         Zapoznanie dzieci z literą g, G, na podstawie wyrazu „ globus”
                  Uświadomienie dzieciom znaczenia teorii, że Ziemia krąży wokół
                   Słońca 
                 Szukanie odpowiedzi na pytanie „ dlaczego noc następuje po dniu”?
                   Budzenie zainteresowania kosmosem, układem słonecznym, ruchem
                     Planet w układzie słonecznym.
Forma:        praca z całą grupą.
Metoda:       słowna, oparta na obserwacji , praca indywidualna dzieci. 
Pomoce:       globus, lampka, ruchomy alfabet, ilustracja do poznanej litery,
                     Wyrazy do podpisu pod obrazek.
Literatura:   książka H.Karpikiewicz „ Tajemnica nieba”
Grupa:          dzieci 6 - letnie          

PRZEBIEG ZAJĘCIA

I    Zapoznanie z tematem zajęcia
     Dzieci siedzą na krzesełkach przed stolikiem, na którym stoi globus i lampka.
N: Dziś na zajęciu spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie „ dlaczego noc   
     następuje po dniu”, oraz poznamy nową literę.

II   Wysłuchanie fragmentu opowiadania Honoraty Karpikiewicz „Słoneczna         
      Rodzina” z książki  „ Tajemnice nieba”

III   Przeprowadzenie doświadczenia z globusem i lampką ( uzyskanie
       odpowiedzi na pytanie „ dlaczego noc następuje po dniu”.  
                Lampka ustawiona była naprzeciw globusa. Każdorazowo lampka

       oświetlała połowę globusa, a druga jego część była w cieniu. Gdy       

       obracaliśmy globus naświetlona część wchodziła w cień.
       Był to dowód na to, że dzień i noc wynikają z obrotu ziemi.
N:   Jaka część globusa (ziemi) jest oświetlona?
DZ: Połowa
N:   Co się dzieje gdy obrócimy globus (ziemia wykona obrót)
DZ:  Oświetlona zostaje druga połowa.
N:   Tak dzieje się w rzeczywistości.  Ziemia wykonuje ciągły ruch wokół 
       Słońca. Gdy na jedną część pada słońce ( jest dzień ), w tym czasie na
       drugiej części jest noc.

ZABAWA RUCHOWA

     Na środku sali stoi jedno dziecko (słońce ) wokół niego w czterech obręczach
     stoją dzieci (planety). Wybrane dziecko (kometa) krąży wokół planet -                       
     próbuje dotknąć dziecko (planetę), które zamieniają się miejscami w
     obręczach. Dotknięte dziecko zostaje kometą i zabawa toczy się dalej.
     Zabawę powtarzamy 3 razy.

IV Dzieci siadają w gromadce przed tablicą.
     Na tablicy przypięty rysunek chłopca bawiącego się globusem.

N:  Co nam przedstawia rysunek?
Dz: Chłopca z globusem
N: Jaką głoskę słychać na początku słowa „globus”?
Dz: głoskę g
N: pokazuje literę G g wielką i małą
     Do czego podobne są te litery?
Dz:  Mała do dziewiątki a duża do litery C.
N: Jakie znacie słowa rozpoczynające się głoską g?
Dz: Wymieniają: globus, garnek, głoska, głowa, gra, gitara........
N: Jaki podpis możemy ułożyć pod obrazkiem?
Dz:1 To globus
Dz:2  Chłopiec i globus
N: Spróbujmy  wymyślić imię dla chłopca zawierające literę g.
Dz: Genek
N:  A teraz ułożymy podpis.
Dz: Genek ma globus
N: przypina podpis pod obrazek.

ZABAWA

    Dzieci biegają swobodnie po sali. Nauczycielka pokazuje w tym czasie różne
    litery. Gdy pokaże literę G, g dzieci zatrzymują się.

V  Dzieci siadają przy stolikach. W kopertach mają różne litery potrzebne do  
     ułożenia trzech wyrazów z nowo poznaną literą. Dzieci samodzielnie
     układają wyrazy. Następnie chętne dziecko bądź wskazane przez
    nauczycielkę odczytuje swoje wyrazy.

VI ZAKOŃCZENIE  ZAJĘCIA


1)     Przypomnienie dlaczego dzień następuje po nocy.
2)     Przypomnienie nowo poznanej litery
3)     Schowanie liter do kopert

To jest stopka