Strona główna | Mapa serwisu | English version
Konspekt zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia
PRACA > SCENARIUSZE I KONSPEKTY ZAJĘĆ > Konspekt zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia
Temat: Każdy potrzebuje swojego domu.
 

Cele: Zapoznanie z literą, D.d.

          Stwarzanie warunków do wykorzystania przez dziecko tkwiących w nim możliwości                      

         Intelektualnych.

         Zrozumienie potrzeby posiadania przez każdego domu.

 

Cele operacyjne:
          Dziecko – wskazuje miejsce określonej głoski w wyrazie

                        -   poprawnie konstruuje zdania

                        -  potrafi czytać proste wyrazy

                        - potrafi podzielić wyraz na głoski i sylaby

                        -  słucha poleceń nauczycielki

                        -  umie współdziałać z innymi.

                        - kojarzy ilość elementów z cyfrą.

Forma pracy: praca z całą grupą

                      Praca w zespołach

 

Metody: słowna,

              Czynna

 

Pomoce dydaktyczne: obrazki przedstawiające różne domy: ul, buda dla psa, mrowisko, gniazdo, igloo, dom jednorodzinny, dom 4-  ro piętrowy, wieżowiec;

Cegiełki do układania modelu wyrazu,

Znane dzieciom litery,

Kartony A3,

Figury geometryczne, kredki, papier kolorowy.

Cyfry,

Magnetofon, kaseta z dowolną muzyką

 

 

Przebieg zajęcia.
    Dzieci siedzą przed tablicą, na której przypięte są plansze z różnego rodzaju domami.

 

  1. Rozmowa wstępna
    - co przedstawiają obrazki?

    - czyje to są domy?

    - czy każdy musi mieć dom?

    - po, co potrzebny jest dom?
  1. układanie z cegiełek modeli wyrazów
ul –

            buda –

     mrowisko –

     dom –

      blok –

     gniazdo –

  1. odkrywanie w wyrazach znanych liter
  2. zapoznanie z literką d,D
-   demonstracja litery

- omówienie wyglądu

- pisanie litery w powietrzu

- pisanie litery na plecach kolegi

   5.  wstawianie litery w wyrazy – buda, dom, gniazdo i określenie jej miejsca.

 

Zabawa ruchowa
    Przy muzyce z magnetofonu dzieci poruszają się po Sali. Kiedy muzyka cichnie każdy znajduje sobie mieszkanie (obręcze rozłożone na podłodze. Przy każdej obręczy cyfra oznaczająca ilość mieszkańców)

 

   6. praca w grupach przy stolikach.
      Każda grupa ma na stolikach przygotowane materiały:

I grupa (karton A3, klej i figury geometryczne)

II grupa (kredki)

III grupa (papier kolorowy, klej, nożyczki).

Z przygotowanych materiałów wykonują jeden z domów.

Wykonane prace wieszamy na wystawę. 


To jest stopka